Jak peníze a bohatství ovlivňují štěstí? - 15.2.2018
Novinář Miloš Čermák se nedávno zamyslel nad tématem bohatství - co nám dává a co nám bere. Ptá se, zda a jak souvisí bohatství se štěstím. Poukazuje na to, že peníze znamenají hlavně starosti a odpovědnost a ta už od určité míry přebíjí samotný pocit štěstí. Paradoxně, pokud máme vše, po čem jsme kdy toužili, začne se z našich životů pocit uspokojení vytrácet.

V zásadě se rozlišují dva druhy štěstí – jeden druh štěstí je, pokud svůj život s odstupem času a v porovnání s druhými hodnotíme jako uspokojivý. A na to majetek vliv má – čím více ho nahromadíme, tím lépe.

Pak je ale ještě druhý druh štěstí, tzv. každodenní, kdy peníze nehrají téměř žádnou roli, případně velmi mizivou. Jedná se o pocit v daném momentu. Od jistého momentu (a jisté částky měsíčně) se již naše každodenní spokojenost v závislosti na penězích nemění.

Proč podle mezinárodních výzkumů žijí nejspokojenější lidé v zemích, kde jsou nejmenší rozdíly mezi nejbohatšími a nejchudšími? A jak je to v ČR? Kolik peněz Češi potřebují mít, aby se cítili být šťastní a bohatí?

Zamyšlení Miloše Čermáka na téma bohatství a štěstí si můžete v plném originálním znění přečíst zde:
https://archiv.ihned.cz/c1-66036450-socialni-site-milose-cermaka-jak-moc-je-uz-zbytecne-hodne-a-proc-se-chceme-mit-lip-nez-soused
© Copyright 2010 - 2018 Horton International. All rights reserved. Contact us for more information. Site Index